Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir? Kuru Ciltler İçin - Elyricsy

Elyricsy

Kadınca Paylaşım Platformu

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir? Kuru Ciltler İçin

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir? Kuru Ciltler İçin
87 Views

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir? Kuru Ciltler İçin Doğal Nemlendirici Maske Tarifi

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir? Kuru Ciltler İçin Doğal Nemlendirici Maske Tarifi .Cilt kuruluğu en sık karşılaşılan cilt problemidir. Bu durum Hipotiroidi yani troid bezinin az çalışmasından genetiğe kadar pek çok durumdan kaynaklanabilmektedir. Cilt kuruluğundan muzdaripseniz, yüzüm çok kuru ne yapayım diyorsanız bir Cildiye doktoruna başvurmalısınız.

Cilt kuruluğu en sık karşılaşılan cilt problemidir. Bu durum Hipotiroidi yani troid bezinin az çalışmasından genetiğe kadar pek çok durumdan kaynaklanabilmektedir. Cilt kuruluğundan muzdaripseniz, yüzüm çok kuru ne yapayım diyorsanız bir Cildiye doktoruna başvurmalısınız. Doktor muayene sonucunda gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Evde de cilt kuruluğuna doğal çözüm bulabilirsiniz. Bu makalemizde Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya tarafından tarifi verilen cilt kuruluğunu gideren, yüzü, cildi nemlendiren maske tariflerine yer verdik.

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir? Kuru Ciltler İçin Doğal Nemlendirici Maske Tarifi

Cilt Neden Kurur?

Yaşlanma (Yaşlanma ile birlikte cildin kolajen dokusunun azalması)
Sigara ve alkol kullanımı
Az su içme, yetersiz sıvı alımı
Genetik (Anne babanızın ve üst kuşakların cildi kuruysa sizinki de öyle olabilir)
Havası kuru ve soğuk yerlerde yaşama
Sivilce ilaçlarının yan etkisi olarak
Beslenme programında yağ içeren besinlerin hiç yer almaması
Sık güneşlenme
Sık banyo yapma
Uzun süreli yüzme
Hormon bozukluğu
Kötü beslenme
Sürekli cilt bakım ürünü kullanma
Güneşli günlerin çok olduğu iklimlerde yaşamak
Geç yatma, yeterli uyuyamama
Mevsim değişikliği kış aylarına geçiş

Kuru Ciltlere, Yüz Kuruluğuna Ne İyi Gelir? Kuru Ciltlere İyi Gelen Maske Tarifleri…

Yüz Nemlendirici Maske Tarifi 1.

Malzemeler

1 yumurta sarısı
1 tatlı kaşığı bal
1 tatlı kaşığı yeşil kil
4 damla lavanta

Yapılışı: 1 yumurtanın sarısını, 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı yeşil kil ve 4 damla lavanta yağıyla karıştırın. Elde edeceğiniz maskeyi 20 dakika yüzünüzde bekletin. Yüzünüzü önce ılık, sonra soğuk suyla yıkayın. Bu formülden haftada 3 kez yararlanırsanız, cildiniz hem nem kazanacak hem de yumuşacık olacaktır.

Vücut Nemlendirici Maske Tarifi 2.

Malzemeler

1 çorba kaşığı susam yağı
1 çorba kaşığı bademyağı
1 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı soya yağı
1 tatlı kaşığı yasemin yağı

Yapılışı: 1 çorba kaşığı susam yağı, bademyağı, zeytinyağı ve soya yağı ile 1 tatlı kaşığı yasemin yağını iyice karıştırın. Bu karışımı tüm vücudunuza sürün. Bu formülden düzenli olarak yararlanırsanız cildiniz kısa zamanda nem kazanacak ve toparlanacaktır.

Yüz Nemlendirici Maske Tarifi 3.

Malzemeler

1 yemek kaşığı bal
1 tatlı kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı un

Yapılışı: Bir yemek kaşığı ısıtılmış bal, bir tatlı kaşığı şeker ve bir tatlı kaşığı un haline getirilmiş toz mayayı iyice karıştırın. Bu karışımı temizken yüzünüze sürüp 15 dakika bekletin. Avucunuzu yüzünüze yapıştırıp çekerek cildinizin bu karışımı iyice emmesini sağlayın. Ardından da yüzünüzü yıkayın.

Cilt Nemlendirici Maske Tarifi 4.

Malzemeler

1 yemek kaşığı kaymak
1 kaşık zeytinyağı
1 kaşık bal

Yapılışı: Bir yemek kaşığı kaymak, bir kaşık zeytinyağı ve bir kaşık balı karıştırın. Elde edeceğiniz karışımıi temiz cildinizde 30 dakika bekletin. Bu formülü haftada iki gün tekrarlayın Faydasını mutlaka göreceksiniz.

Yüz Ve Boyun Nemlendirici Maske Tarifi 5.

Malzemeler

Yarım elma
1 tatlı kaşığı bal
1 yemek kaşığı krema

Yapılışı: Yarım elmayı 1 çorba kaşığı krema ve 1 tatlı kaşığı balla karıştırıp robottan geçirin. Bu karışımı krem gibi yüzünüze ve boynunuza sürüp yaklaşık 20 dakika bekletin. Ardından da cildinizi yıkayın. Size, bu formülden haftada 3 kez yararlanmanızı öneririm. Ayrıca cildinize sık sık zeytinyağıyla masaj uygulayın ve bol su için.

Cilt Nemlendirici Maske Tarifi 6.

Malzemeler

1 kahve fincanı süt
1 tatlı kaşığı badem yağı
1 yumurta sarısı
1 çay kaşığı bal
1 çay kaşığı gliserin

Yapılışı: Bir kahve fincanı ılık süte bir tatlı kaşığı badem yağı karıştırın, cildinizi bu karışımla silin. Ayrıca bir yumurta sarısına bir çay kaşığı bal, bir çay kaşığı gliserin ekleyip cildinize sürün ve 20 dakika bekletin. Yararını görürsünüz.

Cilt Nemlendirici Maske Tarifi 7.

Malzemeler

3 yaprak marul
3 yaprak maydanoz
4 damla lavanta
3 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı: 3 yaprak marul, 3 yaprak maydanoz, 4 damla lavanta ve 3 yemek kaşığı iyi zeytinyağını blender’dan geçirin. Her akşam bu karışımla cildinize masaj yapın. Formülden düzenli olarak yararlanın. Cildinizin toparlanmasını sağlayacaktır.

Yüz Nemlendirici Maske Tarifi 8.

Malzemeler

1 dilim karpuz
1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı: Bir dilim karpuzu ezip suyunu çıkarın. Bu suyu bir tatlı kaşığı balla karıştırın. Bu karışımın içine bir gazlı bez ya da tülbent batırın. Bu bezi ya da tülbenti cildinize yerleştirin ve bir süre bu şekilde kalın. Bu formülden günde iki kez yararlanın.

Cilt Nemlendirici Maske Tarifi 9.

Malzemeler

1 kahve fincanı zeytinyağı
2 yemek kaşığı lavanta yağı
1 yemek kaşığı havuç yağı
1 tatlı kaşığı yasemin yağı

Yapılışı: 1 kahve fincanı saf zeytinyağını, 2 çorba kaşığı lavanta yağı, 1 çorba kaşığı havuç yağı ve 1 tatlı kaşığı yasemin yağıyla karıştırın. Bu karışımı her gün temizken tüm cildinize yayın. Ayrıca 15 günde bir hamama gidip ipek bir keseyle keselenin. Ardından da yine bu karışımla cildinize masaj yaptırın. Sorununuz hızla çözülecektir.

Cilt Nemlendirici Maske Tarifi 10.

Malzemeler

1 adet havucun suyu
Yarım çay bardağı maya

Yapılışı: 1 adet havucun suyunun içine yarım çay bardağı maya katın. Her sabah bu karışımdan içerek, cildinizin içeriden nemlenmesini sağlayın. Gün içinde tükettiğimiz besinler, cildimizin nem oranını etkiler. Günlük nemlendirici kremlerinizi kullanmayı sürdürürken, bir yandan da beslenmenize nem kaynağı gıdaları katmalısınız. Mesela her gün 1 havucu rendeleyip 2 damla zeytinyağında kavurun. Ceviz ya da balla tatlandırdıktan sonra tüketin. Bu formül kuruluğa karşı birebirdir.

Nemlendirici Maske Tarifi 11.

1 adet hindistancevizinin suyunu çıkarın. Bu suyu cam bir şişeye koyun. Her sabah uyandıktan sonra ve her akşam yatmadan önce temiz cildinizi bu karışımla silmeyi alışkanlık haline getirin. Bu formül, cildinizin kısa sürede nem kazanmasını sağlayacaktır.

Cilt Nemlendirici Maske 12.

Malzemeler

3 adet böğürtlen
1 tatlı kaşığı polen
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı yulaf

Yapılışı: Üç adet böğürtlen, bir tatlı kaşığı polen, bir tatlı kaşığı saf zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı yulafı karıştırın. Bu karışımı cildinize sürün. 20 dakika beklettikten sonra da yıkayarak çıkarın. Bu formülü haftada en az üç kez uygulayın. Ayrıca, her gece yatmadan önce temiz cildinize üzüm çekirdeği yağıyla masaj yapın.

Eller İçin Doğal Nemlendirici Krem Yapımı 13.

Malzemeler

1 adet limonun suyu
1 çorba kaşığı gliserin
1 çorba kaşığı bademyağı
2 çorba kaşığı lavanta kolonyası
1 çorba kaşığı bebe pudrası

Yapılışı: 1 adet limonun suyunu, 1 çorba kaşığı gliserin, 1 çorba kaşığı bademyağı, 2 çorba kaşığı lavanta kolonyası ve 1 çorba kaşığı bebe pudrasıyla iyice karıştırın. Bu karışımı, gün içinde yanınızda taşıyabileceğiniz küçük bir şişenin içine koyup iyice çalkalayın. Gün içinde temiz ellerinize bu karışımı sık sık uygulayın. Sorununuzun çok kısa zamanda çözüleceğini göreceksiniz.

Evde Doğal Nemlendirici Krem Yapımı 14.

Malzemeler

1 çorba kaşığı eritilmiş kuyruk yağı
1 çorba kaşığı maydanoz suyu,
Bir kapsül A vitamini (Eczaneden alınır)
1 tatlı kaşığı hintyağı
Birkaç damla lavanta esansı

Yapılışı: Tüm malzemeleri karıştırıp cam bir kavanozun içine koyun. Bu karışımı her gün yatmadan önce tüm cildinize yayın. Kullanmadığınız zamanlarda soğuk bir yerde muhafaza edin. 10 günde bir, karışımın tazesini hazırlayın.

Sombre; Evde Sombre Saç Nasıl Yapılır?

Evde Doğal Nemlendirici Krem Yapımı 15.

Malzemeler

2 adet salatalık
15 gr balmumu (Eczaneden, aktardan veya internetten temin edilebilir)
45 gr lanolin (Eczaneden temin edilir)
125 gr. buğday yağı.(Aktardan temin edilir)

Yapılışı: 2 adet salatalığı püre haline getirip süzün ve suyunu çıkarın. 15 gram balmumu ve 45 gram lanolini 75 derecede ısıtarak eritin. İçine 125 gram buğday yağı katıp ısıtın. Hepsi ısındığı zaman salatalık suyunu azar azar koyarak karıştırın. Soğuyunca bu karışımı nemlendirici niyetine cildinize uygulayın.

Lütfen Sosyal Ağlarda Paylaşın!